Wiadomości

Bezpieczne użytkowanie butli gazowych

Data publikacji 28.11.2014

Komenda Miejska Policji i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich przypominają o obowiązujących przepisach prawnych dotyczących prawidłowego użytkowania butli gazowych oraz o konsekwencjach prawnych, jakie grożą za ich łamanie. Od początku roku ciągle rośnie ilość interwencji dotyczących nieprawidłowej eksploatacji butli gazowych. Przeczytaj, bo warto!

Z uwagi na rosnącą w 2014 roku ilością interwencji dotyczących nieprawidłowości związanych z eksploatacją butli gazowych Komenda Miejska Policji i Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siemianowicach Śląskich przypomina, że obowiązuje:

1) zakaz używania butli z gazem w jednym budynku z instalacją- §157 ust.6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Z 2002 r. Nr 75, poz. 690);

2) zakaz używania gazu LPG w budynkach powyżej 12m (dotyczy budynków użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego) lub powyżej 4 kondygnacji (dotyczy budynków mieszkalnych wielorodzinnych)- §157 ust.5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Z 2002 r. Nr 75, poz. 690);

3) zakaz składowania butli w piwnicach, na poddaszach- §4 ust.1 pkt.13 Rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. z 2010 r. Nr 109, poz.719).

Zwracamy uwagę, że łamanie wyżej opisanych przepisów może przyczynić się do pociągnięcia takiej osoby do odpowiedzialności karnej. Mianowicie:

1) art. 163§1 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „ Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać:

- pożaru,

- zawalenia się budowli, zalewu albo osunięcia się ziemi, skał lub śniegu,

- eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii, rozprzestrzeniania się substancji trujących, duszących lub parzących,

- gwałtownego wyzwolenia energii jądrowej lub wyzwolenia promieniowania jonizującego,

podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10 ”.

2) art. 164§1 Ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny stanowi: „ Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163§1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 ”.

Gdy zauważysz, że ktoś łamie wyżej opisane przepisy dotyczące użytkowania butli gazowych, niezwłocznie poinformuj o tym Straż Pożarną pod numerem telefonu 998 lub Policję pod numerem telefonu 997. Nie bądź obojętny! Ratujesz nie tylko swoje zdrowie i życie, ale również innych.



 



 

Powrót na górę strony