Wiadomości

KAMPANIA SIEMIANOWICKICH UCZNIÓW

Data publikacji 23.11.2015

Uczniowie z Zespołu Szkół Sportowych w Siemianowicach Śląskich prowadzą kampanię „Odłóż telefon i tablet (a) – świat na Ciebie czeka! Dzieciństwo przez pryzmat intenetu”. Celem kampani jest uświadomienie dzieciom i rodzicom wpływu internetu na rozwój młodego człowieka. Uczniowie odwiedzając różne instytucje zbierają poparcie dla tego przedsięwzięcia.

CEL KAMPANII:

Problem nadużywania urządzeń elektronicznych przez uczniów to zjawisko rozpowszechniające się w polskich szkołach. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają surfowanie w sieci zamiast bezpośrednich relacji rówieśnikami. Nadmierne korzystanie z internetu staje się problemem – zagrożone są przede wszystkim dziecii młodzież, dla których internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności, życia społecznego i rozrywki. Spada umiejętność prowadzenia normalnej rozmowy – często zastępują ją sms-y, e-maile lub czat. Boiska i place zabaw świecą pustkami. Rodzice nierzadko nie zdają sobie sprawy jakie konsekwencje poniosą ich pociechy wskutek nadmiernego kontaktuz komputerem zamiast normalnych relacji z kolegami.
a niesie to niebezpieczeństwo zaburzenia rozwoju umysłowego, emocjonalnego i społecznego.

Celem kampanii jest uświadomienie dzieciom i rodzicom wpływu internetu na rozwój młodego człowieka, a także zagrożeń jakie mogą czyhać na użytkowników sieci. Kampania chce przekonać rodziców do kontrolowania czasu, jaki dzieci spędzają z komputerem i pokazać alternatywne formy spędzania czasu, przede wszystkim takie, które będą podkreślać wartość przyjaźni, budowania i kształtowania więzi emocjonalnej, zabaw ruchowych
i innych ciekawych aktywności poza światem wirtualnym.

Nadmierne korzystanie z Internetu staje się problemem.

  • Brak relacji interpersonalnych - nieumiejętność nawiązywania poprawnych kontaktów z rówieśnikami i trudności zeskupieniem się. Przeszkodą dla dzieci mogą okazać się prace zespołowe, a także brak zachowań asertywnych.

  • Nieumiejętne posługiwanie się językiem polskim - spada umiejętność prowadzenia normalnej rozmowy- często zastępują ją SMS-y, e-maile i czat. Młodzi ludzie używają slangu internetowego oraz skrótów językowych. Zanika zdolność prawidłowego wyrażania myśli, emocji i uczuć.

  • Zaburzenia emocjonalne - treści zamieszczanie w Internecie niejednokrotnie przesycone są przemocą, która może wzbudzać
    w dzieciach agresję. W mediach znajduje się coraz więcej wiadomości o tematyce seksualnej, które mają wpływ na ukształtowanie zachowań u dzieci.

  • Zachowania aspołeczne - dzieci mogą wykazywać niedostosowanie społeczne charakteryzujące się niechęcią do bycia w grupie, biernością oraz izolacją. Budowane więzi zazwyczaj są nietrwałe
    i nieszczere.

  • Deficyty fizyczne - obserwując dzieci coraz częściej widzimy problem z otyłością, wadami postawy oraz wadami wzroku. Dzieci rzadko uprawiają sport z własnej woli, chętniej zostają w domu. Jednym z następstw braku ruchu jest opóźniony rozwój fizyczny.

  • Pogarszające się relacje rodzinne - czas spędzony w sieci odbiera możliwość wzmacniania więzi rodzinnych. Bardzo ważne dla dzieci jest spędzanie czasu z rodziną. To właśnie od najbliższych uczą się one wartości jakimi będą kierować się w dorosłym życiu.

  • Zagrożenia w Internecie - Internet niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Dzieci zostają poza kontrolą rodziców, często podają się za nich
    i akceptują przy tym regulaminy. Podają fałszywe dane osobowe logując się na strony niestosowne do ich wieku. Czują się bezkarnie obrażając innych użytkowników portali społecznościowych, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich działań. Internet umożliwia łatwe nawiązywanie nowych znajomości nierzadko stanowiących zagrożenie dla najmłodszych, ponieważ nigdy nie jesteśmy pewni tego, kto znajduje się po drugiej stronie monitora.

Powrót na górę strony