Wiadomości

Nie oddała znalezionego telefonu komórkowego- usłyszała zarzut

Data publikacji 27.07.2016

31-letni siemianowiczanin powiadomił mundurowych o tym, że zgubił telefon komórkowy, gdy wracał z dyskoteki. Właściciel nim zgłosił ten fakt na policji, przez pewien czas oczekiwał na uczciwego znalazcę. Nikt jednak z telefonem się nie zgłosił, więc sprawą zajęli się stróże prawa. Policjanci szybko ustalili, że telefon użytkuje 26-letnia mieszkanka Katowic.

Jak ustalili policjanci 26-letnia katowiczanka znalazła telefon komórkowy, który leżał koło ławki. Kobieta nie zrobiła nic, by zwrócić znaleziony telefon, choć możliwości było wiele. W tej sytuacji mogła zadzwonić pod dowolny numer zapisany w kontaktach telefonu próbując ustalić właściciela, zanieść do najbliższej jednostki policji czy oddać do biura rzeczy znalezionych. Katowiczanka przywłaszczyła znaleziony przedmiot i użytkowała go. Gdy w miejscu, w którym pracuje pojawili się mundurowi, przeżyła niemałe zdumienie. Stróże prawa odebrali jej telefon komórkowy i przekazali właścicielowi. Tym samym 26-latka usłyszała zarzut przywłaszczenia mienia. Za przestępstwo to grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo 1 rok wiezięnia. Podejrzana przyznała się do popełnionego czynu i poddała sie dobrowolnie karze. W złożonych wyjaśnieniach twierdziła, że nie wiedziała, że użytkowanie znalezionego  telefonu jest przestępstwem.

Jak pokazuje powyższy przykład kierowanie się fałszywym powiedzeniem "znalezione- nie kradzione" prowadzi do konsekwencji prawnych. Jeśli zabieramy znalezioną rzecz, np. plecak, portfel czy telefon komórkowy i nie oddajemy go właścicielowi czy policji bądź do biura rzeczy znalezionych, stajemy się przestępcą. W zależności od wartości znaleziska, która będzie dany czyn kwalifikowała na przestępstwo bądź wykroczenie, narażamy się na odpowiedzialność karną przypisaną wykroczeniu bądź przestępstwu.

Kodeks cywilny

art. 183  § 1. Kto znalazł rzecz zgubioną, powinien niezwłocznie zawiadomić o tym osobę uprawnioną do odbioru rzeczy. Jeżeli znalazca nie wie, kto jest uprawniony do odbioru rzeczy albo nie zna miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, powinien niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu właściwy organ państwowy.

 § 2. Przepisy o rzeczach znalezionych stosuje się odpowiednio do rzeczy porzuconych bez zamiaru wyzbycia się własności, jak również do zwierząt, które zabłąkały się lub uciekły.

Kodeks karny

art. 284 § 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 § 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kodeks wykroczeń

art. 119  § 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 § 2. W razie popełnienia wykroczenia określonego w  § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.

 

 

Powrót na górę strony