Wiadomości

Porozmawiaj z dzieckiem o szkodliwości dopalaczy!

Data publikacji 22.06.2017

Już jutro rozpoczynają się wakacje. Dla dzieci i młodzieży będzie to odpoczynek od nauki, ale również czas, gdy będą zawierać nowe znajomości i poznawać nowe miejsca. Często chęć akceptacji i zaimponowania w środowisku rówieśniczym naszego dziecka skłania go do popełniania rzeczy, o które nigdy byśmy go nie podejrzewali. Znajdźmy czas i porozmawiajmy z naszymi pociechami o tym, że dopalacze są niebezpieczne i ich nawet jednokrotne zażycie może spowodować śmierć.

Dane statystyczne podane przez Główny Inspektorat Sanitarny pokazują, że województwie śląskim problem z dopalaczami istnieje i nie są to jedynie sporadyczne przypadki. Liczba podejrzeń zatruć dopalaczami w 2016 roku w województwie śląskim wyniosła 21,41 przypadków na 100 tyś. ludności, gdzie średnia krajowa wynosiła 11,19 takich przypadków. Przed nami znajdowało się województwo łódzkie, w którym liczba podejrzeń zatruć dopalaczami wynosiła aż 57,47 przypadków na 100 tyś. mieszkańców. Od początku roku do końca maja w województwie śląskim doszło do 524 zatruć dopalaczami, w wyniku czego 408 osób wymagało hospitalizacji, a jedna zmarła.

Dopalacze są bardzo niebezpiecznymi środkami. Ich skład jest znany jedynie wytwórcom, a co za tym idzie nie można przewidzieć jak na nie zareaguje organizm. Apelujemy do młodzieży, aby nie kupowała i nie zażywała takich substancji. Nawet jeden raz, w celu zaspokojenia ciekawości, może być tym ostatnim. Jesli uda się przeżyć, można trwale utracić zdrowie. Najgorsze jest to, że młodzież nie myśli o skutkach, jakie grożą im po zażyciu dopalaczy, a skutki mogą być nieodwracalne. Dlatego zwracamy się do rodziców o poruszenie tego tematu ze swoimi pociechami. Być może ta rozmowa i świadomość zagrożenia dla ich zycia i zdrowia przez dopalacze powstrzyma je przed ich zażyciem.

Pomocy można szukać tutaj:

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.

 

Powrót na górę strony